< İğne Oyası Yapmanın Püf Noktaları | Dikismasası

İğne Oyası Yapmanın Püf Noktaları

Yazar : admin
Tarih : 27 Eylül 2013

     El emeği göz nuru ürünler ortaya çıkarma sanatıdır el işi. Bu sanatta başarılı olmak ve birbirinden güzel ürünler yapmanın da birtakım püf noktaları vardır. El işi öreken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 - Yazmada büyük delikler açılmaması için iğnenin küçük olmasına mutlaka dikkat edin.

- Ele batmaması için iğnenin ucunun sivri olmaması yani küt iğne diye tabir ettiğimiz iğnelerin kullanılması daha uygun olur.

- İpi iğneye dolarken çift düğüm atılması hem oyanın dik durmasında hem de kolay şekil almasında faydalı olur. Bu şekilde yapılmasının bir diğer faydası da uzun zaman deforme olmadan kalmasını sağlamasıdır.

- Çantanın içinde makaraların dolaşmaması için kullanacağınız kadar bir ip uzunluğu belirleyerek iğneyi makaranın üst tarafından geçirerek kesin. Bu şekilde iplerin dolaşmasını ve birbirine karışmasını engellemiş olursunuz.

- İğne oyasının önemli noktalarından biri de düğümlerin sıkı ve sert olmasıdır. Bunu sağlamak için bir elinizle yazmayı, diğer elinizle de iğneyi tutarak dikkatli bir biçimde düğümü atın. Bu şekilde yaparsanız oyalarınız kolalı gibi durur.

 

Sizinde farklı önerileriniz ve uyguladığınız yöntemler var ise yorumlar bölümüne yazarak paylaşabilirsiniz.  

Kelebek İğne Oyası Örneği


Sitemiz de bulunan 17 kategoride ki 54 yazımıza toplam da 0 yorum yapılmıştır.
Tasarım : Anıl Güzel - Kodlama ve Entegre : Burak İşci